Як правильно підібрати бензопилу?

Типи бензопил
Всі представлені на ринку бензопили можна умовно розділити на три класи.
-
Побутові бензопили, призначені для роботи, 'від випадку до нагоди'. Зазвичай, це порівняно малопотужні інструменти, за допомогою яких можна заготовляти дрова для каміна. Вони мають мінімум функціональних можливостей, розраховані в середньому на використання до 20 годин на місяць (приблизно 40 хвилин на день), а невисока потужність бензопил компенсується малою вагою і зручністю в поводженні з бензопилкою.
-
Напівпрофесійні моделі бензопил. Здатні виконувати будь-які роботи — від ремонтно-будівельних до вабливих дерев. Єдине «слабке місце» напівпрофесійних бензопил — неможливість використання по 8-10 годин на добу впродовж тривалого періоду часу (потому та 'напівпрофесійні бензопилячі).
Такі бензопи часто використовуються як сучкоріз на волосіні. -
Професійні бензопили. Мають високу потужність (зазвичай, понад 2,5 кВт), характеризуються широким спектром функціональних можливостей. Професійні бензопили застосовуються переважно як 'вальних' бензопил, можуть працювати день у день по 10-16 годин на добу. Головна ж особливість професійного інструменту — можливість роботи до 8 годин без перерви. Такі бензопилки виготовляються з міцних і зносостійких матеріалів, а їхній ресурс коливається в межах 1300-2000 мотогодин (у побутових моделей моторесурс удвічі-тричі менше).
РЕСУРС РАБОТЫ БЕНЗОПИЛ
Точного та чіткого визначення поняття «ресурс роботи бензопил», яким би однаково користувалися всі виробники та продавці, немає. Наприклад, є «побутове» визначення (час до відправлення інструмента на звалище). Інші визначення більш 'навчальні" і скромні: час до першого капітального ремонту двигуна або зменшення компресії на 40%. Як видно, точної цифри навіть у цих випадках очікувати складно, та й практично нереально. Тому, хай які цифри ви почуєте — основна увага рекомендуємо звернути на наявність фірмового сервісу. Головна порада з експлуатації бензопили (як, втім, і будь-якого іншого інструменту): основна увага треба приділяти правильному вибору режимів роботи та уникати чималих перевантажень. 'Формула любові' працює й тут: як ви з інструментом (бензопилий), так і він із вами.
СКОРОСТЬ РЕЗА БЕНЗОПИЛ
Купуючи бензопилу, покупці часто ставлять запитання про швидкість розпилювання деревини конкретним екземпляром бензопили (наприклад, чи потрібно «тиснути» на інструмент під час роботи). Відповідаємо: насамперед це залежить від стану бензопильної гарнітури й, зокрема, ланцюга. Під час роботи тупий ланцюг у бензопили не тільки буде низька ефективність розпилювання, але й підвищується ймовірність виходу бензопили з ладу, оскільки навантаження на двигун збільшується. Тому під час професійного використання рекомендується регулярно «правити» ланцюг (наприклад, наприкінці робочого дня). Крім того, чималий внесок у продуктивність вносить і форма різального зуба та крок ланцюга. Найкращий результат досягається за оптимального підбору ланцюга бензопили та потужності двигуна. Потужність бензопилки — це другий важливий параметр, що характеризує «активність» бензопили та визначає гранічні умови застосовності цієї моделі.
ПРОБЛЕМА «ОБРАТНОГО УДАРУ' БЕНЗОПІЛ
Найнебезпечніший момент у процесі експлуатації бензопили є так званий 'зворотний удар' — різкий відкидання інструмента в бік оператора. Відбувається він у тому разі, коли самий кінець бензопильної шини «встрічується» з поверхнею деревини, що обробляється.
Єдиний спосіб уникнути в цьому разі травми — швидка зупинка ланцюга бензопили. Виконує це завдання спеціальне гальмо (він називається 'інерційним'), приводом для якого слугує щиток бензопилки, розташований перед лівою рукою оператора. Він являє собою своєрідний важіль, який може займати 2 положення. Перед запуском бензопилки щиток перемикається в положення 'ближче до руки' і в такий спосіб 'справиться на звод'. У момент зворотного удару рука оператора впирається в нього, і щиток спрацьовує, миттєво приводить у дію гальмо ланцюга бензопили. Крім того, він може поміняти положення без взаємодії з рукою оператора, просто завдяки інерції.
іншим способом уникнути зворотного удару є виняток небезпечного сектора з процесу пиляння. Це робиться за допомогою іншого спеціального щитка бензопили (захисного сектора), що закриває кінець пиляльної гарнітури та не дає інструменту «брикатися». Втім, такий спосіб застосовується набагато рідше, ніж встановлення гальма ланцюга. Крім того, шведські бензопили (Husqvarna, Jonsered, Partner) навмисно не обладнуються подібними щитками.
Причина — шведські стандарти безпеки передбачають можливість роботи кінцем шини бензопили. Процес валки дерева лісозрубом-шведом дуже схожий на різання карава хліба: оператор спочатку перегризається, у дерево кінцем шини бензопили, а потім робить коло навколо нього. У такий спосіб можна звалити дерево удвічі товстішим, ніж довжина шини. У нас такий спосіб дозволений лише висококласним вальникам.
АНТИВІБРАЦІЙНА СИСТЕМА БЕНЗОПІЛ
Тривала робота із сильно вібрувальним інструментом може призвести до важких захворювань суглобів. Тому наявність антивібраційної системи для бензопилки просто необхідна, особливо на професійних моделях бензопил. Найпростішим її виглядом є набір гумових прокладок, розташованих між ручками та корпусом. Втім, така антивібраційна система вже практично ніде не застосовується — у сучасних бензопилах, зазвичай, реалізований принцип 'двох мас' — блок двигуна бензопили відділений від блока ручок і паливного бака. Кожен, хто хоч раз попрацював із потужною бензопилою кілька годин поспіль, знає, яке велике навантаження припадає на кисті рук через вібрацію.
У тому разі, коли бензопилка не обладнана достатньою віброзахистом, кілька років такої роботи цілком можуть призвести до порушення кровообігу в руках та інших неприємних наслідків. Тому, якщо ви не хочете разом із професією волосіні придбати та 'професійні хвороби, треба звернути увагу на те, який саме захист від вібрації забезпечує ця антивібраційна система. Ще краще попросити під час купівлі запустити бензопилу та самому потримати її в руках.
ПОТУЖНІСТЬ І ВЕС БЕНЗОПІЛ
У побутових моделях бензопилка виробники уникає нарощувати потужність, бо це призводить до збільшення ваги. Крім того, велика потужність — не найголовніший чинник під час використання бензопилки в домашньому господарстві.
Сприятливе співвідношення вага/потужність бензопили важливе і для професіонала, оскільки цей параметр істотно впливає на зручність під час роботи з бензопилкою і, як наслідок, на якість праці. Загалом, для класу професійних бензопил характерний набагато більший розкидання потужністю (від 2 до 6 кВт), ніж для побутового класу. Це пояснюється різноманітністю умов, у яких застосовуються професійні моделі (різні за товщиною стовбури дерев, тверда або мерзла деревина тощо).
ЦЕПИ БЕНЗОПИЛ
Низькопрофільні ланцюги призначені для непрофесійного використання. Зазвичай, їхній крок становить 0,325 дюйма. Тому основна перевага такого ланцюга (мінімальний рівень вібрації) плавно перетікає в її брак — знижену продуктивність.
На потужних бензопилах рекомендується використовувати ланцюги з кроком 3/8 і 0,404 дюйма. Рівень вібрації в них підвищений, але й продуктивність набагато більша. Саме такі ланцюги найбільш підходять для валки та розтягування толстомірних дерев.
Є також особливий клас завдань, з якими звичайні ланцюги впоратися не в стані (вони дуже швидко затуплюються), — розпилювання забрудненої або мерзлої деревини. Для таких робіт рекомендується використовувати спеціальні ланцюги з твердосплавними напайками.
ЯК ПРАВИЛЬНО підбирати ПИЛЬНУ ГАРНІТУРУ
Треба пам'ятати, що компоненти пиляльної гарнітури бензопили (ланцюг, шина, що веде ланцюгове колесо або зірочка) різних виробників, зазвичай, не сумісні. Роз'єм полягають у параметрах провідного ланцюгового колеса (відповідно до яких має бути й крок ланцюга) і товщині тягової ланки ланцюга, яка змінюється в межах 1,3-1,6 мм. Тому, вибравши конкретну модель бензопили, чи то електро, чи то бензопила, ви майже завжди стаєте «поклонником» комплектуючих із такою ж торговою маркою.
Багато хто вважає, що що що більший крок ланцюга бензопили, то він агресивніший. На практиці ж справа дещо інакше. Виявляється, «агресивність» бензопили з тим чи іншим ланцюгом залежить від потужності бензопили та, відповідно, крутного моменту бензопили.
Потужність інструмента визначає здатність бензопили «протоскувати» ланцюг через розпилювання. Ось над цим процесом якраз і билися конструктори багатьох фірм-виробників бензопил. Як з'явилося, для бензопил із невеликим об'ємом циліндра (і, отже, з невисокою потужністю) ланцюга з кроком 3/8 дюйма ставити не вигідно — у разі широкого кроку зубців ланцюг сильніше вгризається в деревину, але двигун не може її «протягнути». В підсумку — неекономна робота лише частиною полотна. І навпаки, потужні бензопили, укомплектовані ланцюгом 0,325 дюйма, просто простібають ланцюг, практично не задаючи дерево.
Була виведена наступна закономірність. Для бензопил з об'ємом циліндра 40-50 кубічних сантиметрів ефективніше використовувати ланцюг із кроком 0,325 дюйма, тоді як для потужніших бензопил оптимальним буде крок 3/8 дюйма. Водночас у категорії бензопил 40-50 'кубиків' використовуються так ті, як і інші ланцюги — вибір залежить від конкретних особливостей моделі бензопили.
Є ще одна категорія — потужні бензопили з високим крутним моментом (наприклад, наш 'Урал-2ТЕ'). На такі бензопили можливе встановлення ланцюга з кроком 0,404 дюйма.
І нарешті, не забувайте: змінюючи ланцюг бензопили на іншу з іншим кроком, доведеться поміняти й тягову зірочку.
ПОКУПКА ТА ЕКСПЛУАТАЦІЯ БЕНЗОПИЛИ
Купуючи бензопило, природне бажання кожного покупця — перевірити працездатність інструмента. У цьому, здавалося б, простому процесі є 'підводні камені'. Вся річ у конструктивних особливостях ланцюгових бензопил.
Зверніть особливу увагу: будь-яку бензопилу не можна запускати без попередньо встановленої та відрегульованої пиляльної гарнітури (шини, зірочки та ланцюга). Інакше за такого запуску відразу ж 'вилітає' зчеплення. Тож не поспішайте смикати тросик — уважно прочитайте інструкцію до бензопилки. (Кстати, якщо імпортна бензопила потрапила на наш ринок офіційним шляхом, то інструкція має бути обов'язково російською мовою. )
Після купівлі бензопилки треба обов'язково «обкатати» її 40-50 хвилин на малих обертах (це приблизно відповідає виробленню паливного бака), потім заглушити мотор і додатково перевірити натяг ланцюга в бензопили. Далі потрібно зробити кілька пропилів, докладаючи слабкі зусилля, і лише потім перейти до роботи «по повній програмі».
Обкотки кожного нового ланцюга (або шини) необхідно приділяти кілька хвилин. Робиться це все для того, щоб 'зірочка', шина та ланцюг добре розігрілися, і олія потрапила на всі змащувальні частини пиляльної гарнітури.
Приблизно у 90% випадків причиною виходу бензопили з ладу є недбале ставлення до пиляльної гарнітури, зокрема — поганий догляд за ланцюгом. Іншими словами, коли ланцюг заточений, роботу виконує вона, коли затуплена — працювати доводиться вам, плюс додаткове підвищене навантаження на двигун бензопили. Крім очевидних незручностей, таке збільшення навантаження призводить до істотного зниження моторасу бензопили.
ЯК ШВИДКЕ ЗАПУСТИТИ БЕНЗОПІЛУ?
Після обов'язкової посторонної перевірки бензопили та заправлення паливом і олією пилу готова до роботи. Щоб швидко її запустити, необхідно витягнути «підсмоктування», повністю вибрати слабину стартового троса та сильним ривком запустити бензопилу (у разі в'ялом натягнення ви ризикуєте залити свічку, що дещо ускладнить подальші спроби запуску). Якщо все зроблено правильно, бензопилка заводиться з першого разу.
- ПИЛЬНІ ЦЕПІ: ТЕХНІЧНІ ПАРАМЕТРИ, ВХОДЕННЯ Й ОБСЛУЖЕННЯ, ЗАТИСТАННЯПИЛЬНІ ЦЕПІ: ТЕХНІЧНІ ПАРАМЕТРИ, ВХОДЕННЯ Й ОБСЛУЖЕННЯ, ЗАТИСТАННЯПовна версія статті